NIGERYJCZYK, który w 1939 bronił WARSZAWY

 

W rocznicę napaści Niemiec na Polskę, we wrześniu 1939 r., przypominamy artykuł o czarnoskórym warszawiaku, jazzmanie, biorącym udział w obronie stolicy, później członku AK i uczestniku Powstania Warszawskiego.

Czarnoskórzy Polacy – czyli o rzekomym rasizmie nad Wisłą…

 

Izu Ugonoh, polski bokser celebrujący Dzień Flagi

W ostatnim czasie jesteśmy świadkami ogromnego natężenia prób pisania nowej historii. Po ponad 70 latach od zakończenia wojny z najważniejszych światowych środków przekazu dowiadujemy się o rzekomej współpracy Polski z Niemcami przy mordowaniu Żydów, o domniemanym rasizmie w Armii Krajowej i oczywiście o „polskich obozach zagłady”. Jednak niedawne dokonanie klubu „Idź Pod Prąd”, którego członkowie odnaleźli w Londynie grób czarnoskórego AK-owca, stawia co najmniej w kłopotliwej sytuacji media propagujące takie teorie.

Rzekomy „rasizm” w II RP i Armii Krajowej

Manipulacje w wykonaniu największych koncernów medialnych, takich jak m.in.: brytyjskie BBC, amerykańskie CNN, czy niemieckie ZDF i szwajcarsko-niemiecki Ringier Axel Springer (wydawca m.in.: polskiego „Newsweeka”, gazety „Fakt” oraz portalu internetowego Onet.pl), zmierzają w prostej linii do fałszowania historii. Odbywające się na naszych oczach próby przekłamywania faktów, doszły już do takiego poziomu absurdu, że Polskiemu Państwu Podziemnemu oprócz Holokaustu zarzuca się także rasizm, a dzisiejsze polskie rodziny i kombatanci, idący alejami Warszawy 11 listopada, są na forum Unii Europejskiej nazywani faszystami i zwolennikami supremacji białej rasy

Jeszcze bardziej szokujący jest fakt, że nazwani w ten sposób zostali, także biorący udział w marszu niepodległości, czarnoskórzy Polacy…

W kontekście tych tragi-komicznych pomówień, płynących zarówno z Brukseli jak i z większości „mainstreamowych” mediów, warto przypomnieć niedawne zdarzenie przywracające pamięć jednemu z setek tysięcy polskich bohaterów z czasu II wojny światowej.

Bohater „Murzyn” w szeregach AK

Zdjęcie O’Browna z okładki jego płyty wydanej w 1928 r. w WarszawiePod koniec minionego roku w Londynie, nasi rodacy – zrzeszeni w londyńskim klubie „Idź Pod Prąd”, odnaleźli grób Augusta Agboli O’Browna – czarnoskórego AK-owca i uczestnika Powstania Warszawskiego, którego losy niemal w pełni udało się udokumentować.

W kontekście oszczerczych twierdzeń, sugerujących m.in. że II RP była rzekomo państwem podobnym do faszystowskich Niemiec, warto zapoznać się z poniższym, barwnym życiorysem nigeryjskiego muzyka – a zarazem polskiego patrioty.

Podróż z Afryki nad Wisłę

Augustine Agboola O’Brown urodził się w 1895 r. w Lagos, na terenie dzisiejszej Nigerii. Do naszego kraju przyjechał w 1922 r. Zamieszkał w Warszawie przy ul. Złotej. Od tamtej pory w polskich dokumentach figuruje pod imionami August Agbola. Po kilku latach ożenił się z Polką – Zofją Pykówną, z którą miał dwóch synów: Ryszarda i Aleksandra.

Z zawodu był muzykiem jazzowym – perkusistą. Ze względu na duży talent szybko zaczął cieszyć się niezwykłą popularnością w kręgach kulturalnych stolicy. Rozpoczął współpracę z…

Cały artykuł na: https://polskimagazyn.uk/2018/08/czarnoskorzy-polacy-czyli-o-rzekomym-rasizmie-nad-wisla/

Żródło: Polski Magazyn w UK

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *