Będzie wspólny Marsz Niepodległości. Jest porozumienie narodowców z rządem

Organizatorzy Marszu Niepodległości poinformowali, że doszło do porozumienia ze stroną rządową w sprawie wspólnej manifestacji. Pomimo wielu perturbacji, prezydent Andrzej Duda wygłosi przemówienie i uroczyście otworzy tegoroczny, wspólnotowy Marsz.

„Jest porozumienie Stowarzyszenia Marsz Niepodległości ze strona rządową w sprawie wspólnotowego marszu na setną rocznicę odzyskania Niepodległości” – napisał na Twitterze jeden z organizatorów wydarzenia, Robert Bąkiewicz. „Spotykamy się o godz. 14.00 na Rondzie Dmowskiego. O godz. 15.00 po przemówieniu prezydenta Andrzeja Dudy wymarsz w stronę Stadionu Narodowego” – dodał. Narodowcy ani strona rządowa nie informują jak na razie o szczegółach porozumienia, ale wiadomo, że tegoroczny Marsz Niepodległości nie jest zagrożony i odbędzie się przy wsparciu prezydenta i rządu.

Z kolei Damian Kita, także reprezentujący Stowarzyszenie Marsz Niepodległości podkreślił, że organizatorom udało się dojść do porozumienia i omówiono i ustalono sprawy organizacyjne. Kancelaria Prezydenta apelowała wcześniej do organizatorów, aby wszyscy uczestnicy manifestowali pod biało-czerwonymi sztandarami i nie przynosili ze sobą transparentów swoich organizacji, stowarzyszeń czy partii. „Wygrała Polska. Jest porozumienie rządu i Marszu Niepodległości” – podkreślił na Twitterze Tomasz Kalinowski z ONR.

Przypomnijmy, że jeszcze we czwartek nie wiadomo było jaką formułę przyjmie manifestacja w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zakazała bowiem Marszu. Kończąca rządy w stolicy polityk PO dodała, że osobiście podpisała ów zakaz, który konsultować miała z nowo wybranym prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim (również PO).

Gronkiewicz-Waltz decyzję tłumaczyła na Twitterze pisząc, że Warszawa wiele wycierpiała przez agresywny nacjonalizm. Z kolei na konferencji prasowej wskazała również na rezolucję Parlamentu Europejskiego. W październikowym dokumencie wskazano na wzrost „neofaszystowskiej” przemocy w Europie. Eurokraci wezwali kraje UE do podjęcia kroków w sprawie.

Ostatecznie Sąd Okręgowy uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazaniu Marszu Niepodległości. – Miasto stołeczne Warszawa szanuje wyroki sądów, ale mamy jeszcze ścieżkę odwoławczą. Decyzję o szczegółach dalszego postępowania w tej sprawie podejmiemy po zapoznaniu się z uzasadnieniem sądu – powiedział Onetowi Bartosz Milczarczyk, rzecznik stołecznego Ratusza.

Źródło: PCh24   https://www.pch24.pl/bedzie-wspolny-marsz-niepodleglosci–jest-porozumienie-narodowcow-z-rzadem,64083,i.html#ixzz5XiPCdTdV