Wielka Brytania: 40 szkół zabroniło uczennicom noszenia spódniczek

Około 40 szkół w Wielkiej Brytanii zabroniło uczennicom noszenia mundurków ze spódniczkami. Mają one być zastąpione mundurkami takimi samymi dla obu płci. Wiele innych szkół prowadzi konsultacje w tej sprawie.

Jak podaje portal Polaków w Wielkiej Brytanii polishexpress.co.uk, władze szkół na różne sposoby tłumaczą swoje decyzje w tej sprawie. Dyrekcja szkoły podstawowej Woodhey w Bury stwierdziła, że spódniczki są uważane za „niegodne i poniżające” dla dziewczynek, szczególnie gdy siedzą one na podłodze. Z kolei szkoła w Bradford wprowadziła zakaz noszenia spódniczek ze względu na muzułmanów, dla których widok kobiety w spódnicy jest gorszący.

Szkoła podstawowa w Sussex miała wprowadzić zakaz noszenia spódniczek po tym jak dzieci zapytały nauczycieli, dlaczego dziewczynki i chłopcy noszą różne stroje.

– Powodem zmiany w mundurkach są równość i obyczajność – powiedział Tony Smith, dyrektor jednej ze szkół.

Cały tekst na stronie: https://www.tvp.info/37923261/wielka-brytania-40-szkol-zabronilo-uczennicom-noszenia-spodniczek

Najnowszy SHOW Kabaretu PKS!

W swoim ostatnim nagraniu ekipa kabaretu parodiuje m.in. niedawną ceremonię w brytyjskiej rodzinie królewskiej – czyli ślub Harrego i Megan…

😀 😀 😀 😀 😀 😀

 

ZAPRASZAMY DO SŁUCHANIA:

 

4 czerwca o godzinie 18:30 czasu UK (19:30 czasu PL)

oraz

powtórka 5 czerwca o godzinie 9:30 czasu UK (10:30 czasu UK)

 

O Kabarecie PKS

Powstał 1 czerwca 2015 r. Ma 3 uzdolnionych “kierowców”: Pawła Kozieła, Marcina Zagrodnika i Sebastiana Malisza. Panowie ukończyli uniwerek Kabaretowy w Lublinie, gdzie zdobywali wiedzę od wykładowców m. in. z Kabaretu Smile, Ani Mru Mru oraz Szymona Łątkowskiego. Kabaret PKS w swojej trasie kabaretowej zaliczył już wiele przystanków w różnych miejscach Polski od Lublina przez Olsztyn a na Legnicy kończąc. Nazwa kabaretu PKS powstała od pierwszych liter imion pierwotnego składu kabaretu.

 

REJS NIEPODLEGŁOŚCI POD BIAŁO-CZERWONĄ BANDERĄ

 

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców, „Dar Młodzieży”, pod biało-czerwoną banderą rozpocznie rejs dookoła świata. Punktem kulminacyjnym będzie udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 r. 
 
 

Odzyskanie przez Polskę niepodległości pod koniec pierwszej wojny światowej

Droga Polski do odzyskania niepodległości była długa i ciężka. Kiedy 3 stycznia 1795 r. doszło do jej trzeciego rozbioru, Polska została wymazana z mapy świata. Pomimo licznych powstań, wielu stoczonych bitew i oporu przeciwko zaborcom, dopiero w 1914 r. pojawiła się nadzieja na faktyczne odzyskanie przez Polskę niepodległości. 28 lipca 1914 r. wybuchła I wojna światowa, która była największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasu wojen napoleońskich. Państwa, które były zaborcami Polski: AustroWęgry, Rosja i Niemcy, walczyły po przeciwnych stronach, stąd też wybuch wojny stał się realną szansą dla Polski na odzyskanie niepodległości.

W styczniu 1918 r., prezydent Stanów Zjednoczonych Thomas Woodrow Wilson otworzył Polsce drzwi do niepodległości. W orędziu wygłoszonym przed Kongresem USA – wśród warunków światowego ładu po wojnie – zawarł postulat o konieczności utworzenia państwa polskiego z dostępem do morza: „Należy stworzyć niezawisłe państwo polskie, które powinno obejmować terytoria zamieszkane przez ludność bezsprzecznie polską, któremu należy zapewnić swobodny i bezpieczny dostęp do morza i którego niezawisłość polityczną i gospodarczą oraz integralność terytorialną należy zagwarantować paktem międzynarodowym” . Punktem kulminacyjnym był 7 października 1918 r., kiedy Rada Regencyjna Królestwa Polskiego zapowiedziała niepodległość Polski, powołując się na Czternaście punktów Wilsona (program pokojowy). 10 listopada Józef Piłsudski przybył do Warszawy i nawiązał współpracę z Radą Regencyjną, która 11 listopada przekazała mu pełnię władzy nad odtwarzanymi oddziałami Wojska Polskiego. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918 r., naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości. Nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 11 listopada 1918 r. Niemcy skapitulowały, kończąc tym samym I wojnę światową.

Odzyskanie dostępu do morza

Polska odzyskała dostęp do morza na mocy traktatu wersalskiego z dnia 28 czerwca 1919 r. Był to liczący 144 kilometrów pas wybrzeża. Przejmowanie wybrzeża II Rzeczpospolita mogła rozpocząć dopiero 10 stycznia 1920 r., po wejściu w życie postanowień wersalskich. Odzyskanie dostępu do morza było spełnieniem wielkiego marzenia narodu polskiego. Obszar łączący terytorium Polski z Bałtykiem zwany był „polskim Pomorzem”. Niemieckie określenie tego terenu, budzące zdecydowany sprzeciw Polski, to tzw. „polski korytarz” (niem. Polnischer Korridor) – również „korytarz pomorski”, „gdański” lub po prostu „korytarz”. „Polski korytarz” z Wolnym Miastem Gdańsk okazał się osią polsko-niemieckiego konfliktu.

Zaślubiny Polski z morzem

10 lutego 1920 r. odbyły się „zaślubiny” Polski z Bałtykiem. Ceremonię zaślubin zorganizowano w Pucku. Centralnym punktem uroczystości była msza święta dziękczynna, podczas której poświęcono polską banderę. Banderę wciągnięto na maszt przy huku 21 salw armatnich i dźwiękach hymnu narodowego. Wokół masztu z banderą stali chorążowie ze sztandarami pułkowymi. Żołnierze oddali honory, a sztandary schylili ku morskim falom, zanurzając je częściowo w wodzie. Tego dnia w Pucku Józef Haller – jeden ze współtwórców niepodległej Polski i wielki patriota, legendarny „Błękitny Generał”, dowódca Frontu Pomorskiego – wrzucił do morza platynowy pierścień, symbolizujący powrót Polski do Bałtyku. Pierścień rzucony przez generała Hallera nie wpadł do wody, lecz zatrzymał się na warstwie lodu . Honor uratował jeden z oficerów, pułkownik Skrzyński, który ruszył konno, skruszył lód i zatopił pierścień w morzu, mocząc przy tym do połowy konia i płaszcz. Na brzegu odsłonięto i poświęcono pamiątkowy słup, na którym umieszczono wizerunek orła Jagiellonów, datę wydarzenia oraz napis: „Roku Pańskiego 1920, 10 lutego Wojsko Polskie z generałem Józefem Hallerem na czele objęło na wieczne posiadanie polskie morze”.

(…)

Rejs Niepodległości

W niedzielę 20 maja 2018, w samo południe – w roku Jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości – jeden z najsłynniejszych polskich żaglowców, „Dar Młodzieży”, pod biało-czerwoną banderą rozpocznie rejs dookoła świata. W wyprawie weźmie udział blisko 1000 młodych osób z całej Polski. Statek wyruszy w rejs dookoła świata z macierzystego portu w Gdyni. Rejs dookoła świata nazywany jest często „podróżą życia”. Daje możliwość odwiedzenia wielu wyjątkowych miejsc na całej kuli ziemskiej oraz poznania różnorodnych kultur. „Dar Młodzieży”, który wyruszy w rejs Niepodległości, zawinie do 21 portów na 4 kontynentach, podróżując po 3 oceanach. Odwiedzi między innymi Kopenhagę, Bordeaux, Dakar, Kapsztad, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę i Los Angeles. Dzień Setnej Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości – 11 listopada 2018 – zastanie fregatę gdzieś pomiędzy Szanghajem a Osaką. Kulminacją rejsu będzie Panama, gdzie „Dar Młodzieży” dotrze na Światowe Dni Młodzieży. Marzeniem organizatorów i uczestników rejsu jest, aby pokład “białej fregaty” odwiedził Ojciec Święty.

2 maja 2018 r., w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Prezydent Polski Andrzej Duda, podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, wręczał ordery oraz flagi państwowe. Jedna z flag została przeznaczona dla „Daru Młodzieży” i będzie mu towarzyszyć w Rejsie Niepodległości. Flagę Rzeczypospolitej Polskiej odebrał rektor Akademii Morskiej w Gdyni, profesor Janusz Zarębski.

Rejs Niepodległości, jest wspólną inicjatywą Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademii Morskiej w Gdyni oraz Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.

Tomasz Niemas

Pełna wersja publikacji na stronie autora:

http://curiel333.wixsite.com/rejs-niepodleglosci/forum

 

W dniu dzisiejszym odbylo sie w Blackburn w Kosciele Sw. Anny uroczyste poswiecenie Pokarmow Wielkanocnych. Ponizej relacja zdjeciowo – filmowa.


Jak co roku odbylo sie poswiecenie Pokarmow Wielkanocnych. Frekfencja przekroczyla oczekiwania i przybylo duzo wiecej chetnych niz sie mozna bylo spodziewac. jednak Nasi Szanowni Kaplani jak zwykle staneli na wysokosci zadania i wszystko przebieglo bez najmniejszych problemow.
Pokropienie pokarmow ,,zostalo polaczone,, Czytaj dalej “W dniu dzisiejszym odbylo sie w Blackburn w Kosciele Sw. Anny uroczyste poswiecenie Pokarmow Wielkanocnych. Ponizej relacja zdjeciowo – filmowa.”

WARTO ZYC EKSTREMALNIE!!!

Polecamy wszystkim wierzacym a szczegolnie niewierzacym EKSTREMALNA DROGE KRZYZOWA ktora odbedzie sie 17 marca 2018 od godziny 19.00 w Blackburn Lancashire . Tym pierwszym dla poglebienia wiary a tym drugim na probe pokonania samego siebie. Blizsze informacje i zapisy Rafal Czerczak 07476 242 727. Szczegoly na plakacie.

Strona 1 z 2
1 2