Wątpliwa renoma Museum of London

Czy warto odwiedzić Museum of London? Jakiś czas temu, bez wątpienia, odpowiedzielibyśmy że tak. Uogólniając – jest to muzeum miejskie prezentujące historię brytyjskiej stolicy i ciekawostki z nią związane. Jednak, czy faktycznie tym zajmuje się ta instytucja?

Próby fałszowania historii

O stołecznym ośrodku zrobiło się niedawno głośno, zwłaszcza wśród polonijnej społeczności, z powodu bardzo przykrego zajścia. Historyk tej placówki, Alwyn Collinson, opublikował na koncie na Twitterze nieprawdziwe i krzywdzące Polskę informacje. Według niego „polscy nacjonaliści pomagali niemieckiemu Einsatzgruppen w zabijaniu swoich żydowskich sąsiadów”. Wpis Collinsona spotkał się z błyskawiczna reakcją Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom. Jej prezes, Maciej Świrski skierował list do dyrektor muzeum, o następującej treści:

Szanowna Pani!

Państwa pracownik Alwyn Collinson prezentuje publicznie poglądy dotyczące historii Polski w trakcie II wojny światowej, które nie tylko są nieprawdziwe ale również krzywdzące. Według Collinsona „polscy nacjonaliści” pomagali niemieckiemu Einsatzgruppen w zabijaniu swoich żydowskich sąsiadów. Poglądy te prezentuje w ramach swojego konta na twitterze (…)

Jest to teza niemająca nic wspólnego z prawdą. Polacy nie tworzyli żadnych oddziałów w ramach niemieckiego aparatu represji podczas II wojny światowej. Ponadto żadna polska organizacja nie wspierała działań III Rzeszy. Co więcej, działania Einsatzgruppen były wymierzone także przeciwko ludności polskiej, która cierpiała w trakcie okupacji razem z mieszkającą w Polsce ludnością żydowską. Pamiętać również należy, że ludność żydowska to w tym wypadku byli obywatele Polski okupowanej przez Niemców i Sowietów…

Cały artykuł na stronie: https://polskimagazyn.uk/watpliwa-renoma-museum-of-london/

źródło: Polski Magazyn w UK